Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Miamin GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
4. / 2026
Rata
Miami International Autodrome, Miami
Ajankohta
1.–3.5.2026
Sprintti
Sprinttiviikonloppu
Kautta jäljellä
19 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Kanadan GP, 22.–24.5.

Miamin GP:n aikataulu Suomen aikaa

Miamin GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes571.33.19,273125
2.Lando NorrisMcLaren57+3,264418
3.Oscar PiastriMcLaren57+27,092715
4.George RussellMercedes57+43,051512
5.Max VerstappenRed Bull57+48,949210
6.Lewis HamiltonFerrari57+53,75368
7.Franco ColapintoAlpine57+61,87186
8.Charles LeclercFerrari57+64,24534
9.Carlos SainzWilliams57+82,072132
10.Alexander AlbonWilliams57+90,972151
11.Oliver BearmanHaas56+1 kierros120
12.Gabriel BortoletoAudi56+1 kierros210
13.Esteban OconHaas56+1 kierros140
14.Arvid LindbladRacing Bulls56+1 kierros160
15.Fernando AlonsoAston Martin56+1 kierros170
16.Sergio PérezCadillac56+1 kierros200
17.Lance StrollAston Martin56+1 kierros180
18.Valtteri BottasCadillac55+2 kierrosta190
–Nico HülkenbergAudi7Keskeytti100
–Liam LawsonRacing Bulls6Keskeytti110
–Pierre GaslyAlpine4Keskeytti90
–Isack HadjarRed Bull4Keskeytti220
Sprintti
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Lando NorrisMcLaren1929.15,04518
2.Oscar PiastriMcLaren19+3,76637
3.Charles LeclercFerrari19+6,25146
4.George RussellMercedes19+12,95165
5.Max VerstappenRed Bull19+13,63954
6.Kimi AntonelliMercedes19+13,77723
7.Lewis HamiltonFerrari19+21,66572
8.Pierre GaslyAlpine19+30,525101
9.Isack HadjarRed Bull19+35,34690
10.Franco ColapintoAlpine19+36,97080
11.Esteban OconHaas19+56,972160
12.Oliver BearmanHaas19+57,365130
13.Carlos SainzWilliams19+58,504140
14.Liam LawsonRacing Bulls19+59,358150
15.Fernando AlonsoAston Martin19+76,067200
16.Sergio PérezCadillac19+76,691170
17.Lance StrollAston Martin19+77,626210
18.Alexander AlbonWilliams19+88,173180
19.Valtteri BottasCadillac19+89,597190
–Nico HülkenbergAudi0Ei startannut120
–Arvid LindbladRacing Bulls0Ei startannut220
–Gabriel BortoletoAudiHylätty110
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Kimi AntonelliMercedes1.28,6531.28,2891.27,798
2.Max VerstappenRed Bull1.29,0991.28,1161.27,964
3.Charles LeclercFerrari1.28,9381.28,3151.28,143
4.Lando NorrisMcLaren1.29,1831.28,9201.28,183
5.George RussellMercedes1.29,4921.28,4771.28,197
6.Lewis HamiltonFerrari1.29,4831.28,4771.28,319
7.Oscar PiastriMcLaren1.29,9201.28,3321.28,500
8.Franco ColapintoAlpine1.29,5841.28,9751.28,762
9.Pierre GaslyAlpine1.29,9141.29,0701.28,810
10.Nico HülkenbergAudi1.29,6451.29,439
11.Liam LawsonRacing Bulls1.29,5951.29,499
12.Oliver BearmanHaas1.29,3401.29,567
13.Carlos SainzWilliams1.29,5401.29,568
14.Esteban OconHaas1.29,8381.29,772
15.Alexander AlbonWilliams1.29,7201.29,946
16.Arvid LindbladRacing Bulls1.30,133
17.Fernando AlonsoAston Martin1.31,098
18.Lance StrollAston Martin1.31,164
19.Valtteri BottasCadillac1.31,629
20.Sergio PérezCadillac1.31,967
21.Gabriel BortoletoAudi1.33,737
–Isack HadjarRed Bull1.28,9411.28,789

Päivitetty .