Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Kanadan GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
5. / 2026
Rata
Circuit Gilles Villeneuve, Montreal
Ajankohta
22.–24.5.2026
Sprintti
Sprinttiviikonloppu
Kautta jäljellä
18 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Monacon GP, 5.–7.6.

Kanadan GP:n aikataulu Suomen aikaa

Kanadan GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes681.28.15,758225
2.Lewis HamiltonFerrari68+10,768518
3.Max VerstappenRed Bull68+11,276615
4.Charles LeclercFerrari68+44,151812
5.Isack HadjarRed Bull67+1 kierros710
6.Franco ColapintoAlpine67+1 kierros108
7.Liam LawsonRacing Bulls67+1 kierros126
8.Pierre GaslyAlpine67+1 kierros144
9.Carlos SainzWilliams67+1 kierros152
10.Oliver BearmanHaas67+1 kierros161
11.Oscar PiastriMcLaren66+2 kierrosta40
12.Nico HülkenbergAudi66+2 kierrosta110
13.Gabriel BortoletoAudi66+2 kierrosta130
14.Esteban OconHaas66+2 kierrosta170
15.Lance StrollAston Martin64+4 kierrosta220
16.Valtteri BottasCadillac64+4 kierrosta210
–Sergio PérezCadillac39Keskeytti200
–Lando NorrisMcLaren38Keskeytti30
–George RussellMercedes29Keskeytti10
–Fernando AlonsoAston Martin23Keskeytti190
–Alexander AlbonWilliams11Keskeytti180
–Arvid LindbladRacing Bulls0Ei startannut90
Sprintti
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.George RussellMercedes2328.50,95118
2.Lando NorrisMcLaren23+1,27237
3.Kimi AntonelliMercedes23+1,84326
4.Oscar PiastriMcLaren23+9,79745
5.Charles LeclercFerrari23+9,92964
6.Lewis HamiltonFerrari23+10,54553
7.Max VerstappenRed Bull23+15,93572
8.Arvid LindbladRacing Bulls23+29,71091
9.Franco ColapintoAlpine23+31,621130
10.Carlos SainzWilliams23+36,793100
11.Liam LawsonRacing Bulls23+61,344180
12.Gabriel BortoletoAudi23+61,814120
13.Esteban OconHaas23+64,209140
14.Sergio PérezCadillac23+70,402160
15.Nico HülkenbergAudi23+72,158110
16.Lance StrollAston Martin22+1 kierros170
17.Valtteri BottasCadillac22+1 kierros210
18.Oliver BearmanHaas22+1 kierros190
19.Alexander AlbonWilliams22+1 kierros220
20.Pierre GaslyAlpine22+1 kierros200
21.Isack HadjarRed Bull20+3 kierrosta80
–Fernando AlonsoAston Martin15Keskeytti150
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.George RussellMercedes1.13,9531.13,0791.12,578
2.Kimi AntonelliMercedes1.13,3801.13,0761.12,646
3.Lando NorrisMcLaren1.13,5031.13,0491.12,729
4.Oscar PiastriMcLaren1.13,5591.13,2851.12,781
5.Lewis HamiltonFerrari1.13,7671.13,0411.12,868
6.Max VerstappenRed Bull1.14,0671.13,4791.12,907
7.Isack HadjarRed Bull1.13,6541.12,9751.12,935
8.Charles LeclercFerrari1.13,8251.13,4961.12,976
9.Arvid LindbladRacing Bulls1.13,8951.13,5481.13,280
10.Franco ColapintoAlpine1.14,4661.13,8571.13,697
11.Nico HülkenbergAudi1.14,5621.13,886
12.Liam LawsonRacing Bulls1.14,3461.13,897
13.Gabriel BortoletoAudi1.14,7751.14,071
14.Pierre GaslyAlpine1.14,6981.14,187
15.Carlos SainzWilliams1.14,2761.14,273
16.Oliver BearmanHaas1.14,4491.14,416
17.Esteban OconHaas1.14,845
18.Alexander AlbonWilliams1.14,851
19.Fernando AlonsoAston Martin1.15,196
20.Sergio PérezCadillac1.15,429
21.Lance StrollAston Martin1.16,195
22.Valtteri BottasCadillac1.16,272

Päivitetty .