Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Monacon GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
6. / 2026
Rata
Circuit de Monaco, Monaco
Ajankohta
5.–7.6.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
17 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Barcelonan GP, 12.–14.6.

Monacon GP:n aikataulu Suomen aikaa

Monacon GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes782.23.31,243125
2.Lewis HamiltonFerrari78+6,271318
3.Isack HadjarRed Bull78+23,394515
4.Oscar PiastriMcLaren78+24,261712
5.Liam LawsonRacing Bulls78+26,5531010
6.Arvid LindbladRacing Bulls78+29,010158
7.Pierre GaslyAlpine78+30,36996
8.Alexander AlbonWilliams78+33,413114
9.Esteban OconHaas78+37,140172
10.Fernando AlonsoAston Martin78+41,899211
11.Gabriel BortoletoAudi78+42,748160
12.George RussellMercedes78+43,35360
13.Nico HülkenbergAudi78+44,102130
14.Franco ColapintoAlpine78+48,964140
15.Sergio PérezCadillac78+49,153180
16.Carlos SainzWilliams70Keskeytti120
–Charles LeclercFerrari64Keskeytti40
–Lance StrollAston Martin56Keskeytti220
–Lando NorrisMcLaren43Keskeytti80
–Oliver BearmanHaas27Keskeytti190
–Valtteri BottasCadillac15Keskeytti200
–Max VerstappenRed Bull0Keskeytti20
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Kimi AntonelliMercedes1.13,5991.12,7041.12,051
2.Max VerstappenRed Bull1.13,4901.12,4991.12,094
3.Lewis HamiltonFerrari1.13,7771.12,9341.12,279
4.Charles LeclercFerrari1.13,2931.12,7741.12,351
5.Isack HadjarRed Bull1.14,4081.12,7221.12,434
6.George RussellMercedes1.14,2141.13,2381.12,445
7.Oscar PiastriMcLaren1.14,1591.12,9831.12,624
8.Lando NorrisMcLaren1.13,6301.12,9191.12,765
9.Pierre GaslyAlpine1.14,4691.13,7621.13,226
10.Liam LawsonRacing Bulls1.14,4981.13,4711.13,412
11.Alexander AlbonWilliams1.14,3211.13,787
12.Carlos SainzWilliams1.14,3481.13,815
13.Nico HülkenbergAudi1.13,9231.13,902
14.Franco ColapintoAlpine1.14,5731.13,995
15.Arvid LindbladRacing Bulls1.14,6851.14,248
16.Gabriel BortoletoAudi1.14,683
17.Esteban OconHaas1.14,722
18.Sergio PérezCadillac1.14,747
19.Oliver BearmanHaas1.14,814
20.Valtteri BottasCadillac1.15,283
21.Fernando AlonsoAston Martin1.15,349
22.Lance StrollAston Martin1.16,061

Päivitetty .