Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Japanin GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
3. / 2026
Rata
Suzuka Circuit, Suzuka
Ajankohta
27.–29.3.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
20 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Miamin GP, 1.–3.5.

Japanin GP:n aikataulu Suomen aikaa

Japanin GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes531.28.03,403125
2.Oscar PiastriMcLaren53+13,722318
3.Charles LeclercFerrari53+15,270415
4.George RussellMercedes53+15,754212
5.Lando NorrisMcLaren53+23,479510
6.Lewis HamiltonFerrari53+25,03768
7.Pierre GaslyAlpine53+32,34076
8.Max VerstappenRed Bull53+32,677114
9.Liam LawsonRacing Bulls53+50,180142
10.Esteban OconHaas53+51,216121
11.Nico HülkenbergAudi53+52,280130
12.Isack HadjarRed Bull53+56,15480
13.Gabriel BortoletoAudi53+59,07890
14.Arvid LindbladRacing Bulls53+59,848100
15.Carlos SainzWilliams53+65,008160
16.Franco ColapintoAlpine53+65,773150
17.Sergio PérezCadillac53+92,453190
18.Fernando AlonsoAston Martin52+1 kierros210
19.Valtteri BottasCadillac52+1 kierros200
20.Alexander AlbonWilliams51+2 kierrosta170
–Lance StrollAston Martin30Keskeytti220
–Oliver BearmanHaas20Keskeytti180
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Kimi AntonelliMercedes1.30,0351.29,0481.28,778
2.George RussellMercedes1.29,9671.29,6861.29,076
3.Oscar PiastriMcLaren1.30,2001.29,4511.29,132
4.Charles LeclercFerrari1.29,9151.29,3031.29,405
5.Lando NorrisMcLaren1.30,4011.29,7951.29,409
6.Lewis HamiltonFerrari1.30,3091.29,5891.29,567
7.Pierre GaslyAlpine1.30,5841.29,8741.29,691
8.Isack HadjarRed Bull1.30,6621.30,1041.29,978
9.Gabriel BortoletoAudi1.30,3591.29,9901.30,274
10.Arvid LindbladRacing Bulls1.30,7811.30,1091.30,319
11.Max VerstappenRed Bull1.30,5191.30,262
12.Esteban OconHaas1.30,9151.30,309
13.Nico HülkenbergAudi1.30,3581.30,387
14.Liam LawsonRacing Bulls1.30,6571.30,495
15.Franco ColapintoAlpine1.30,9311.30,627
16.Carlos SainzWilliams1.30,9271.31,033
17.Alexander AlbonWilliams1.31,088
18.Oliver BearmanHaas1.31,090
19.Sergio PérezCadillac1.32,206
20.Valtteri BottasCadillac1.32,330
21.Fernando AlonsoAston Martin1.32,646
22.Lance StrollAston Martin1.32,920

Päivitetty .