Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Kiinan GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
2. / 2026
Rata
Shanghai International Circuit, Shanghai
Ajankohta
13.–15.3.2026
Sprintti
Sprinttiviikonloppu
Kautta jäljellä
21 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Japanin GP, 27.–29.3.

Kiinan GP:n aikataulu Suomen aikaa

Kiinan GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes561.33.15,607125
2.George RussellMercedes56+5,515218
3.Lewis HamiltonFerrari56+25,267315
4.Charles LeclercFerrari56+28,894412
5.Oliver BearmanHaas56+57,2681010
6.Pierre GaslyAlpine56+59,64778
7.Liam LawsonRacing Bulls56+80,588146
8.Isack HadjarRed Bull56+87,24794
9.Carlos SainzWilliams55+1 kierros172
10.Franco ColapintoAlpine55+1 kierros121
11.Nico HülkenbergAudi55+1 kierros110
12.Arvid LindbladRacing Bulls55+1 kierros150
13.Valtteri BottasCadillac55+1 kierros190
14.Esteban OconHaas55+1 kierros130
15.Sergio PérezCadillac55+1 kierros210
–Max VerstappenRed Bull45Keskeytti80
–Fernando AlonsoAston Martin32Keskeytti180
–Lance StrollAston Martin9Keskeytti200
–Oscar PiastriMcLaren0Ei startannut50
–Lando NorrisMcLaren0Ei startannut60
–Gabriel BortoletoAudi0Ei startannut160
–Alexander AlbonWilliams0Ei startannut220
Sprintti
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.George RussellMercedes1933.38,99818
2.Charles LeclercFerrari19+0,67467
3.Lewis HamiltonFerrari19+2,55446
4.Lando NorrisMcLaren19+4,43335
5.Kimi AntonelliMercedes19+5,68824
6.Oscar PiastriMcLaren19+6,80953
7.Liam LawsonRacing Bulls19+10,900132
8.Oliver BearmanHaas19+11,27191
9.Max VerstappenRed Bull19+11,61980
10.Esteban OconHaas19+13,887120
11.Pierre GaslyAlpine19+14,78070
12.Carlos SainzWilliams19+15,753170
13.Gabriel BortoletoAudi19+15,858140
14.Franco ColapintoAlpine19+16,393160
15.Isack HadjarRed Bull19+16,430100
16.Alexander AlbonWilliams19+20,014220
17.Fernando AlonsoAston Martin19+21,599180
18.Lance StrollAston Martin19+21,971190
19.Sergio PérezCadillac19+28,241210
–Nico HülkenbergAudi12Keskeytti110
–Valtteri BottasCadillac12Keskeytti200
–Arvid LindbladRacing Bulls11Keskeytti150
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Kimi AntonelliMercedes1.33,3051.32,4431.32,064
2.George RussellMercedes1.33,2621.32,5231.32,286
3.Lewis HamiltonFerrari1.33,5221.32,5671.32,415
4.Charles LeclercFerrari1.33,1751.32,4861.32,428
5.Oscar PiastriMcLaren1.33,5901.33,1301.32,550
6.Lando NorrisMcLaren1.33,5351.32,9101.32,608
7.Pierre GaslyAlpine1.33,7881.33,0031.32,873
8.Max VerstappenRed Bull1.33,4171.33,0981.33,002
9.Isack HadjarRed Bull1.33,6321.33,3521.33,121
10.Oliver BearmanHaas1.33,6871.33,1971.33,292
11.Nico HülkenbergAudi1.34,1161.33,354
12.Franco ColapintoAlpine1.33,6341.33,357
13.Esteban OconHaas1.33,9741.33,538
14.Liam LawsonRacing Bulls1.34,1391.33,765
15.Arvid LindbladRacing Bulls1.33,9061.33,784
16.Gabriel BortoletoAudi1.33,5491.33,965
17.Carlos SainzWilliams1.34,317
18.Alexander AlbonWilliams1.34,772
19.Fernando AlonsoAston Martin1.35,203
20.Valtteri BottasCadillac1.35,436
21.Lance StrollAston Martin1.35,995
22.Sergio PérezCadillac1.36,906

Päivitetty .