Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Australian GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja George Russell Mercedes

Osakilpailu
1. / 2026
Rata
Albert Park Grand Prix Circuit, Melbourne
Ajankohta
6.–8.3.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
22 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Kiinan GP, 13.–15.3.

Australian GP:n aikataulu Suomen aikaa

Australian GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.George RussellMercedes581.23.06,801125
2.Kimi AntonelliMercedes58+2,974218
3.Charles LeclercFerrari58+15,519415
4.Lewis HamiltonFerrari58+16,144712
5.Lando NorrisMcLaren58+51,741610
6.Max VerstappenRed Bull58+54,617208
7.Oliver BearmanHaas57+1 kierros126
8.Arvid LindbladRacing Bulls57+1 kierros94
9.Gabriel BortoletoAudi57+1 kierros102
10.Pierre GaslyAlpine57+1 kierros141
11.Esteban OconHaas57+1 kierros130
12.Alexander AlbonWilliams57+1 kierros150
13.Liam LawsonRacing Bulls57+1 kierros80
14.Franco ColapintoAlpine56+2 kierrosta160
15.Carlos SainzWilliams56+2 kierrosta210
16.Sergio PérezCadillac55+3 kierrosta180
–Lance StrollAston Martin43Keskeytti220
–Fernando AlonsoAston Martin21Keskeytti170
–Valtteri BottasCadillac15Keskeytti190
–Isack HadjarRed Bull10Keskeytti30
–Oscar PiastriMcLaren0Ei startannut50
–Nico HülkenbergAudi0Ei startannut110
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.George RussellMercedes1.19,5071.18,9341.18,518
2.Kimi AntonelliMercedes1.20,1201.19,4351.18,811
3.Isack HadjarRed Bull1.20,0231.19,6531.19,303
4.Charles LeclercFerrari1.20,2261.19,3571.19,327
5.Oscar PiastriMcLaren1.19,6641.19,5251.19,380
6.Lando NorrisMcLaren1.20,0101.19,8821.19,475
7.Lewis HamiltonFerrari1.19,8111.19,9211.19,478
8.Liam LawsonRacing Bulls1.20,4911.20,1441.19,994
9.Arvid LindbladRacing Bulls1.20,4091.19,9711.21,247
10.Gabriel BortoletoAudi1.20,4951.20,221
11.Nico HülkenbergAudi1.21,0241.20,303
12.Oliver BearmanHaas1.21,2471.20,311
13.Esteban OconHaas1.20,7591.20,491
14.Pierre GaslyAlpine1.21,1381.20,501
15.Alexander AlbonWilliams1.21,0511.20,941
16.Franco ColapintoAlpine1.21,2001.21,270
17.Fernando AlonsoAston Martin1.21,969
18.Sergio PérezCadillac1.22,605
19.Valtteri BottasCadillac1.23,244

Päivitetty .