Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Italian GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
13. / 2026
Rata
Autodromo Nazionale di Monza, Monza
Ajankohta
4.–6.9.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
10 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Espanjan GP, 11.–13.9.

Italian GP:n aikataulu Suomen aikaa

Italian GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes531.51.15,2811925
2.George RussellMercedes53+3,857218
3.Max VerstappenRed Bull53+14,718515
4.Lando NorrisMcLaren53+19,056812
5.Oscar PiastriMcLaren53+19,253610
6.Lewis HamiltonFerrari53+24,65548
7.Pierre GaslyAlpine53+27,35116
8.Arvid LindbladRacing Bulls53+45,13694
9.Franco ColapintoAlpine53+47,35372
10.Yuki TsunodaRacing Bulls53+58,187151
11.Gabriel BortoletoAudi53+65,187100
12.Nico HülkenbergAudi53+66,187120
13.Carlos SainzWilliams53+74,117130
14.Liam LawsonRed Bull53+75,609220
15.Oliver BearmanHaas53+78,958110
16.Esteban OconHaas52+1 kierros140
17.Alexander AlbonWilliams52+1 kierros200
18.Sergio PérezCadillac52+1 kierros170
19.Valtteri BottasCadillac51+2 kierrosta160
–Lance StrollAston Martin26Keskeytti180
–Fernando AlonsoAston Martin23Keskeytti210
–Charles LeclercFerrari1Keskeytti30
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Pierre GaslyAlpine1.22,6121.22,0771.21,786
2.George RussellMercedes1.22,7791.22,1611.21,846
3.Oscar PiastriMcLaren1.22,9241.22,0171.21,966
4.Charles LeclercFerrari1.22,9021.22,5091.22,004
5.Lewis HamiltonFerrari1.22,8471.22,5161.22,011
6.Max VerstappenRed Bull1.22,6311.22,1881.22,070
7.Kimi AntonelliMercedes1.22,7581.21,8821.22,093
8.Franco ColapintoAlpine1.22,6621.22,4001.22,220
9.Lando NorrisMcLaren1.22,6591.22,0671.22,256
10.Arvid LindbladRacing Bulls1.22,7271.22,3451.22,286
11.Gabriel BortoletoAudi1.22,9461.22,517
12.Oliver BearmanHaas1.22,9061.22,756
13.Nico HülkenbergAudi1.23,4401.22,779
14.Liam LawsonRed Bull1.22,9891.22,821
15.Carlos SainzWilliams1.23,6161.23,453
16.Esteban OconHaas1.23,4661.23,454
17.Yuki TsunodaRacing Bulls1.23,755
18.Alexander AlbonWilliams1.24,356
19.Valtteri BottasCadillac1.24,364
20.Sergio PérezCadillac1.24,595
21.Fernando AlonsoAston Martin1.25,150
22.Lance StrollAston Martin1.25,222

Päivitetty .