Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Espanjan GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
14. / 2026
Rata
Madring, Madrid
Ajankohta
11.–13.9.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
9 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Azerbaidžanin GP, 24.–26.9.

Espanjan GP:n aikataulu Suomen aikaa

Espanjan GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes571.34.23,754225
2.Max VerstappenRed Bull57+4,351318
3.Lando NorrisMcLaren57+5,089115
4.Charles LeclercFerrari57+29,116512
5.George RussellMercedes57+29,829610
6.Liam LawsonRed Bull57+86,74688
7.Franco ColapintoAlpine57+94,28196
8.Oscar PiastriMcLaren57+95,83974
9.Arvid LindbladRacing Bulls56+1 kierros102
10.Nico HülkenbergAudi56+1 kierros111
11.Esteban OconHaas56+1 kierros130
12.Pierre GaslyAlpine56+1 kierros140
13.Gabriel BortoletoAudi56+1 kierros120
14.Yuki TsunodaRacing Bulls56+1 kierros150
15.Alexander AlbonWilliams56+1 kierros160
16.Oliver BearmanHaas56+1 kierros220
17.Fernando AlonsoAston Martin55+2 kierrosta170
18.Valtteri BottasCadillac54+3 kierrosta190
–Carlos SainzWilliams43Keskeytti200
–Sergio PérezCadillac31Keskeytti180
–Lance StrollAston Martin12Keskeytti210
–Lewis HamiltonFerrari6Keskeytti40
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Lando NorrisMcLaren1.33,4691.32,8731.31,824
2.Kimi AntonelliMercedes1.33,2671.32,5911.31,835
3.Max VerstappenRed Bull1.33,3811.32,4311.31,964
4.Lewis HamiltonFerrari1.33,5311.32,7101.32,013
5.Charles LeclercFerrari1.33,5321.32,7551.32,019
6.George RussellMercedes1.33,2111.32,8501.32,149
7.Oscar PiastriMcLaren1.33,8291.33,2041.32,294
8.Liam LawsonRed Bull1.33,3101.32,7801.32,316
9.Franco ColapintoAlpine1.33,9631.33,0381.32,903
10.Arvid LindbladRacing Bulls1.34,3401.33,2041.33,041
11.Nico HülkenbergAudi1.34,4171.33,223
12.Gabriel BortoletoAudi1.33,9861.33,388
13.Esteban OconHaas1.34,6671.33,667
14.Pierre GaslyAlpine1.34,2461.33,753
15.Yuki TsunodaRacing Bulls1.34,3111.34,084
16.Alexander AlbonWilliams1.35,3071.35,532
17.Carlos SainzWilliams1.35,312
18.Fernando AlonsoAston Martin1.35,388
19.Sergio PérezCadillac1.35,913
20.Valtteri BottasCadillac1.38,011

Päivitetty .