Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Azerbaidžanin GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja George Russell Mercedes

Osakilpailu
15. / 2026
Rata
Baku City Circuit, Baku
Ajankohta
24.–26.9.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
8 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Bahrainin GP, 2.–4.10.

Azerbaidžanin GP:n aikataulu Suomen aikaa

Azerbaidžanin GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.George RussellMercedes511.38.02,143125
2.Max VerstappenRed Bull51+0,196818
3.Isack HadjarRed Bull51+10,704415
4.Charles LeclercFerrari51+14,136212
5.Kimi AntonelliMercedes51+14,5121610
6.Lewis HamiltonFerrari51+22,38268
7.Arvid LindbladRacing Bulls51+31,159156
8.Esteban OconHaas51+31,189134
9.Oliver BearmanHaas51+31,929102
10.Carlos SainzWilliams51+32,416141
11.Nico HülkenbergAudi51+33,231180
12.Liam LawsonRacing Bulls51+34,013110
13.Oscar PiastriMcLaren51+36,40130
14.Sergio PérezCadillac51+41,400200
15.Gabriel BortoletoAudi51+44,230170
16.Valtteri BottasCadillac49Keskeytti190
–Franco ColapintoAlpine36Keskeytti90
–Pierre GaslyAlpine35Keskeytti70
–Lando NorrisMcLaren35Keskeytti50
–Alexander AlbonWilliams29Keskeytti120
–Fernando AlonsoAston Martin20Keskeytti210
–Lance StrollAston Martin7Keskeytti220
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.George RussellMercedes1.43,6151.43,4621.42,526
2.Charles LeclercFerrari1.44,3601.43,7801.43,363
3.Oscar PiastriMcLaren1.45,0141.43,8141.43,364
4.Isack HadjarRed Bull1.44,1611.43,8801.43,500
5.Lando NorrisMcLaren1.44,5711.44,0201.43,672
6.Lewis HamiltonFerrari1.44,2601.44,0371.43,858
7.Pierre GaslyAlpine1.44,4891.44,1061.44,047
8.Max VerstappenRed Bull1.44,0411.43,7061.44,081
9.Carlos SainzWilliams1.45,1041.44,6291.44,566
10.Franco ColapintoAlpine1.45,1061.44,6831.44,963
11.Oliver BearmanHaas1.45,2281.44,775
12.Liam LawsonRacing Bulls1.45,5351.44,860
13.Alexander AlbonWilliams1.45,0311.45,001
14.Esteban OconHaas1.45,0391.45,016
15.Arvid LindbladRacing Bulls1.45,3811.45,106
16.Kimi AntonelliMercedes1.45,504
17.Gabriel BortoletoAudi1.45,799
18.Nico HülkenbergAudi1.45,920
19.Fernando AlonsoAston Martin1.46,593
20.Sergio PérezCadillac1.46,658
21.Lance StrollAston Martin1.47,337
22.Valtteri BottasCadillac1.48,290

Päivitetty .