Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Hollannin GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Lando Norris McLaren

Osakilpailu
12. / 2026
Rata
Circuit Park Zandvoort, Zandvoort
Ajankohta
21.–23.8.2026
Sprintti
Sprinttiviikonloppu
Kautta jäljellä
11 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Italian GP, 4.–6.9.

Hollannin GP:n aikataulu Suomen aikaa

Hollannin GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Lando NorrisMcLaren722.04.44,859125
2.Kimi AntonelliMercedes72+11,536318
3.George RussellMercedes72+15,906215
4.Lewis HamiltonFerrari72+16,755512
5.Charles LeclercFerrari72+17,258610
6.Oscar PiastriMcLaren72+32,33248
7.Liam LawsonRed Bull72+79,91586
8.Nico HülkenbergAudi71+1 kierros134
9.Fernando AlonsoAston Martin71+1 kierros182
10.Pierre GaslyAlpine71+1 kierros111
11.Yuki TsunodaRacing Bulls71+1 kierros120
12.Arvid LindbladRacing Bulls71+1 kierros100
13.Gabriel BortoletoAudi71+1 kierros90
14.Franco ColapintoAlpine70+2 kierrosta140
15.Sergio PérezCadillac70+2 kierrosta220
16.Carlos SainzWilliams70+2 kierrosta170
17.Alexander AlbonWilliams66Keskeytti160
–Valtteri BottasCadillac61Keskeytti210
–Esteban OconHaas52Keskeytti150
–Lance StrollAston Martin45Keskeytti190
–Oliver BearmanHaas2Keskeytti200
–Max VerstappenRed Bull0Keskeytti70
Sprintti
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.George RussellMercedes2430.25,31818
2.Charles LeclercFerrari24+1,36037
3.Lando NorrisMcLaren24+5,19626
4.Kimi AntonelliMercedes24+5,58155
5.Oscar PiastriMcLaren24+10,18544
6.Max VerstappenRed Bull24+10,52963
7.Lewis HamiltonFerrari24+12,18872
8.Pierre GaslyAlpine24+42,51081
9.Gabriel BortoletoAudi24+44,43790
10.Arvid LindbladRacing Bulls24+44,971100
11.Liam LawsonRed Bull24+47,471110
12.Franco ColapintoAlpine24+54,466130
13.Yuki TsunodaRacing Bulls24+56,483120
14.Esteban OconHaas24+66,098150
15.Oliver BearmanHaas24+66,588170
16.Alexander AlbonWilliams24+74,632160
17.Lance StrollAston Martin24+74,650180
18.Fernando AlonsoAston Martin24+75,284220
19.Valtteri BottasCadillac23+1 kierros190
20.Carlos SainzWilliams23+1 kierros210
21.Sergio PérezCadillac21+3 kierrosta200
–Nico HülkenbergAudi7Keskeytti140
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Lando NorrisMcLaren1.12,6951.11,6281.11,163
2.George RussellMercedes1.12,9241.11,9591.11,265
3.Kimi AntonelliMercedes1.13,0221.11,9151.11,296
4.Oscar PiastriMcLaren1.12,6101.11,6411.11,305
5.Lewis HamiltonFerrari1.12,6731.11,9701.11,494
6.Charles LeclercFerrari1.13,0641.11,9101.11,558
7.Max VerstappenRed Bull1.13,2901.11,8741.11,618
8.Liam LawsonRed Bull1.13,3921.12,3011.11,733
9.Gabriel BortoletoAudi1.13,1421.12,4331.12,079
10.Arvid LindbladRacing Bulls1.13,0741.12,5251.12,185
11.Pierre GaslyAlpine1.13,1151.12,616
12.Yuki TsunodaRacing Bulls1.13,0851.12,627
13.Nico HülkenbergAudi1.13,1881.12,797
14.Franco ColapintoAlpine1.13,3221.12,800
15.Esteban OconHaas1.13,5441.13,137
16.Alexander AlbonWilliams1.13,5521.13,182
17.Carlos SainzWilliams1.13,574
18.Fernando AlonsoAston Martin1.13,650
19.Lance StrollAston Martin1.13,818
20.Oliver BearmanHaas1.13,826
21.Valtteri BottasCadillac1.14,371
22.Sergio PérezCadillac1.14,600

Päivitetty .