Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Britannian GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Charles Leclerc Ferrari

Osakilpailu
9. / 2026
Rata
Silverstone Circuit, Silverstone
Ajankohta
3.–5.7.2026
Sprintti
Sprinttiviikonloppu
Kautta jäljellä
14 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Belgian GP, 17.–19.7.

Britannian GP:n aikataulu Suomen aikaa

Britannian GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Charles LeclercFerrari521.27.11,335225
2.George RussellMercedes52+0,427418
3.Lewis HamiltonFerrari52+0,772315
4.Lando NorrisMcLaren52+1,149612
5.Isack HadjarRed Bull52+1,598510
6.Liam LawsonRacing Bulls52+2,023108
7.Arvid LindbladRacing Bulls52+2,21496
8.Gabriel BortoletoAudi52+2,413114
9.Franco ColapintoAlpine52+3,229192
10.Pierre GaslyAlpine52+3,445151
11.Oscar PiastriMcLaren52+4,01480
12.Oliver BearmanHaas52+5,245130
13.Esteban OconHaas52+5,512170
14.Sergio PérezCadillac52+7,403200
15.Kimi AntonelliMercedes52+8,00510
16.Valtteri BottasCadillac52+8,162180
17.Carlos SainzWilliams51+1 kierros140
18.Fernando AlonsoAston Martin51+1 kierros210
19.Lance StrollAston Martin51+1 kierros220
20.Max VerstappenRed Bull46Keskeytti70
–Alexander AlbonWilliams43Keskeytti160
–Nico HülkenbergAudi36Keskeytti120
Sprintti
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes1726.12,12928
2.Lewis HamiltonFerrari17+2,74517
3.Lando NorrisMcLaren17+9,78366
4.George RussellMercedes17+10,63955
5.Charles LeclercFerrari17+12,62044
6.Max VerstappenRed Bull17+16,55033
7.Oscar PiastriMcLaren17+17,55172
8.Liam LawsonRacing Bulls17+30,23391
9.Isack HadjarRed Bull17+30,95380
10.Arvid LindbladRacing Bulls17+35,110100
11.Pierre GaslyAlpine17+40,273110
12.Franco ColapintoAlpine17+41,026140
13.Gabriel BortoletoAudi17+42,499120
14.Oliver BearmanHaas17+45,784160
15.Nico HülkenbergAudi17+46,680130
16.Esteban OconHaas17+49,810170
17.Carlos SainzWilliams17+50,379150
18.Alexander AlbonWilliams17+50,757220
19.Valtteri BottasCadillac17+75,117190
20.Fernando AlonsoAston Martin17+91,872200
21.Lance StrollAston Martin16+1 kierros210
22.Sergio PérezCadillac16+1 kierros180
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Kimi AntonelliMercedes1.29,7191.28,4931.28,111
2.Charles LeclercFerrari1.29,5341.28,6261.28,286
3.Lewis HamiltonFerrari1.29,6441.28,8641.28,458
4.George RussellMercedes1.29,9851.28,9201.28,481
5.Isack HadjarRed Bull1.29,2761.29,0691.28,746
6.Lando NorrisMcLaren1.30,1861.29,3831.28,877
7.Max VerstappenRed Bull1.29,5491.29,1131.28,893
8.Oscar PiastriMcLaren1.29,9711.29,2181.29,032
9.Arvid LindbladRacing Bulls1.29,6611.29,3241.29,305
10.Liam LawsonRacing Bulls1.29,3001.29,4291.29,716
11.Gabriel BortoletoAudi1.30,2691.29,461
12.Pierre GaslyAlpine1.30,3451.30,063
13.Nico HülkenbergAudi1.29,5391.30,076
14.Oliver BearmanHaas1.30,5701.30,501
15.Carlos SainzWilliams1.30,5621.30,623
16.Alexander AlbonWilliams1.30,6381.31,341
17.Esteban OconHaas1.30,680
18.Valtteri BottasCadillac1.31,227
19.Franco ColapintoAlpine1.31,321
20.Sergio PérezCadillac1.31,451
21.Lance StrollAston Martin1.32,863
22.Fernando AlonsoAston Martin1.33,025

Päivitetty .