Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Belgian GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja Kimi Antonelli Mercedes

Osakilpailu
10. / 2026
Rata
Circuit de Spa-Francorchamps, Spa-Francorchamps
Ajankohta
17.–19.7.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
13 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Unkarin GP, 24.–26.7.

Belgian GP:n aikataulu Suomen aikaa

Belgian GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.Kimi AntonelliMercedes441.24.42,479125
2.Charles LeclercFerrari44+1,952418
3.Max VerstappenRed Bull44+11,586215
4.Lewis HamiltonFerrari44+17,245512
5.Oscar PiastriMcLaren44+18,988610
6.Isack HadjarRed Bull44+23,307218
7.Lando NorrisMcLaren44+24,014136
8.Gabriel BortoletoAudi44+49,14084
9.Arvid LindbladRacing Bulls44+50,40672
10.Franco ColapintoAlpine44+76,037111
11.Pierre GaslyAlpine44+76,991100
12.Liam LawsonRacing Bulls44+77,52390
13.Nico HülkenbergAudi44+78,348120
14.Oliver BearmanHaas44+94,465140
15.Alexander AlbonWilliams44+104,684150
16.Carlos SainzWilliams44+105,856190
17.Esteban OconHaas44+110,925160
18.Valtteri BottasCadillac43+1 kierros170
19.Fernando AlonsoAston Martin42+2 kierrosta220
–Lance StrollAston Martin25Keskeytti200
–Sergio PérezCadillac13Keskeytti180
–George RussellMercedes0Keskeytti30
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.Kimi AntonelliMercedes1.46,3041.45,1421.44,361
2.Max VerstappenRed Bull1.45,9301.45,5891.44,678
3.Lando NorrisMcLaren1.45,8651.45,4541.44,801
4.George RussellMercedes1.46,1851.45,6891.44,869
5.Charles LeclercFerrari1.46,2781.45,3971.44,893
6.Lewis HamiltonFerrari1.46,1241.45,5431.44,895
7.Oscar PiastriMcLaren1.46,4331.45,6711.45,016
8.Arvid LindbladRacing Bulls1.46,1911.45,6291.45,143
9.Gabriel BortoletoAudi1.46,6091.46,0821.45,628
10.Isack HadjarRed Bull1.46,0621.45,823
11.Liam LawsonRacing Bulls1.46,5011.46,120
12.Pierre GaslyAlpine1.46,6791.46,331
13.Franco ColapintoAlpine1.46,7951.46,392
14.Nico HülkenbergAudi1.46,8931.46,671
15.Carlos SainzWilliams1.47,0801.46,777
16.Oliver BearmanHaas1.47,1131.46,779
17.Alexander AlbonWilliams1.47,120
18.Esteban OconHaas1.47,801
19.Valtteri BottasCadillac1.47,823
20.Sergio PérezCadillac1.47,971
21.Fernando AlonsoAston Martin1.50,002
22.Lance StrollAston Martin1.50,177

Päivitetty .