Analytiikka ja evästeet

Haluaisimme käyttää Google Analyticsia nähdäksemme, mitä juttuja luetaan ja millä laitteilla. Analytiikka otetaan käyttöön vain, jos hyväksyt sen. Voit muuttaa valintaasi milloin tahansa sivun alareunan Evästeasetukset-linkistä. Lue tietosuojaseloste

Urheilusedällä on asiaaKolumnit

Itävallan GP 2026: aikataulu, tulokset ja TV-lähetykset

Voittaja George Russell Mercedes

Osakilpailu
8. / 2026
Rata
Red Bull Ring, Spielberg
Ajankohta
26.–28.6.2026
Sprintti
Ei sprinttiä
Kautta jäljellä
15 osakilpailua tämän jälkeen
Seuraava osakilpailu
Britannian GP, 3.–5.7.

Itävallan GP:n aikataulu Suomen aikaa

Itävallan GP:n tulokset

Kilpailu
SijaKuljettajaTalliKierr.AikaLähtöPist.
1.George RussellMercedes711.26.37,979125
2.Max VerstappenRed Bull71+1,611518
3.Kimi AntonelliMercedes71+1,986415
4.Oscar PiastriMcLaren71+21,809712
5.Lewis HamiltonFerrari71+26,393310
6.Isack HadjarRed Bull71+29,39988
7.Lando NorrisMcLaren71+31,50566
8.Charles LeclercFerrari71+45,65924
9.Liam LawsonRacing Bulls70+1 kierros92
10.Arvid LindbladRacing Bulls70+1 kierros101
11.Gabriel BortoletoAudi70+1 kierros120
12.Nico HülkenbergAudi70+1 kierros140
13.Pierre GaslyAlpine70+1 kierros110
14.Oliver BearmanHaas70+1 kierros130
15.Franco ColapintoAlpine70+1 kierros160
16.Esteban OconHaas69+2 kierrosta150
17.Alexander AlbonWilliams69+2 kierrosta180
18.Fernando AlonsoAston Martin68+3 kierrosta210
–Lance StrollAston Martin45Keskeytti220
–Carlos SainzWilliams23Keskeytti170
–Sergio PérezCadillac4Keskeytti190
–Valtteri BottasCadillac2Keskeytti200
Aika-ajo
SijaKuljettajaTalliQ1Q2Q3
1.George RussellMercedes1.07,3981.06,9791.06,113
2.Charles LeclercFerrari1.07,5431.07,0301.06,349
3.Lewis HamiltonFerrari1.07,2901.06,9941.06,408
4.Kimi AntonelliMercedes1.07,0831.06,7631.06,414
5.Max VerstappenRed Bull1.07,4071.07,1831.06,475
6.Lando NorrisMcLaren1.07,2591.06,8971.06,502
7.Oscar PiastriMcLaren1.07,4871.06,8901.06,511
8.Isack HadjarRed Bull1.07,4081.07,0861.06,632
9.Liam LawsonRacing Bulls1.07,3851.07,1361.06,955
10.Arvid LindbladRacing Bulls1.07,5491.07,1551.07,007
11.Pierre GaslyAlpine1.08,0381.07,223
12.Gabriel BortoletoAudi1.08,0351.07,293
13.Oliver BearmanHaas1.08,0611.07,523
14.Nico HülkenbergAudi1.08,0661.07,611
15.Esteban OconHaas1.08,2311.07,817
16.Franco ColapintoAlpine1.07,8941.08,171
17.Carlos SainzWilliams1.08,252
18.Alexander AlbonWilliams1.08,509
19.Sergio PérezCadillac1.08,945
20.Valtteri BottasCadillac1.09,030
21.Fernando AlonsoAston Martin1.09,942
22.Lance StrollAston Martin1.10,363

Päivitetty .